TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Азурен брег

 

1 ден 01.05.2024 СКОПЈЕ
Состанок на групата во 09:30ч. Поаѓање во 10:00 часот од Дрводекор. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија, Хрватска. Денско и ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден 02.05.2024 НИЦА
Пристигнување во Ница, која е еден од најпопуларните градови за посета во Франција. Ница може да се пофали со многу културни атракции, вклучувајќи го шарениот цветен пазар и Англиското шеталиште, именувано по најраните англиски посетители во областа. Разглед на градот. Слободно време за индивидуални прошетки низ центарот на Ница. Препорачуваме ручек во некој од автентичните провансалски ресторани во центарот на градот. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање

03 ден 03.05.2024 СЕН ТРОПЕ – МОНТЕ КАРЛО – МОНАКО
По појадокот, се упатуваме кон целодневна факултатива, посетувајќи ги првично Сен Тропе. Најгламуроизниот приморски град кој е воедно популарна дестинација за одмор, дом на многу филмски ѕвезди и џет сет. Град кој љубителите на уметноста го посетуваат поради музеите, куќата на La Rue des Bouchonniers каде познатиот Пикасо имал свое атеље каде создал многу дела. По ова, групата се упатува кон луксузното пристаниште на Монако и казиното Монте Карло. Иконското казино Монте Карло беше замисла на принцот Чарлс Грималди кој се надеваше дека остварениот приход ќе ја спаси Куќата на Грималди од банкрот. Најпознатите филмски сцени се снимени баш тука, вклучувајќи неколку филмови за Џејмс Бонд и Ocean’s Twelve. Слободно време за прошетка. Оттука, групата се упатува кон Монако. Разглед на Монако и слободно време за вечера. Враќање во хотел. Ноќевање.

04 ден 04.05.2024 АНТИБ – КАН:
Утрото по појадокот, предвиден за посета на Антиб, кој е познат по стариот град и познатиот Кеј на милионерите. Градот е основан како грчка колонија од 5 век поради неговото природно заштитено пристаниште и историски бил важен трговски центар. Денес тој е дом на голем број истакнати музеи, вклучувајќи ги Музејот на Пикасо и Поморскиот музеј на Наполеон.

Пристигнување во Кан во попладневните часови. Следува разглед на шармантниот град, прошетката започнува по Булеварот де ла Кроазет кои го опкружуваат кафулиња и ресторани. Продолжуваме по живописното шеталиште каде ќе ги искусиме прекрасните погледи надвор од светски познатиот хотел Карлтон, се упатуваме кон Филмската палата како и тврдината во стариот град. Слободно време за индивидуални прошетки. Опуштете се со пијалок покрај морето или прошетајте по Кроазета, која е амбиент за Канскиот филмски фестивал. Ви предлагаме да уживате во ручек под фреско во Le Suquet, Стариот град на Кан, кој гледа кон заливот. Враќање во хотел. Ноќевање.

05 ден 05.05.2024 КАН – ГРАС
Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот и поаѓање према градот Грас, кој многумина го сметаат за главен град на парфемите во светот (la capitale mondiale des parfums). Грас сè уште е дом на неколку парфимерии како Галимард, Молинар и Фрагонард. Катедралата во Грас е основана во 11 век и е посветена на Нотр Дам ду Пуј. Во него се сместени три дела од Рубенс и едно од Жан-Оноре Фрагонар, кој е француски сликар роден во градот. Слободно време за индивидуални прошетки и ручек. Поаѓање кон Македонија во попладневните часови. Патот продолжува преку Словенија, Хрватска, Србија… Ноќно и денско возење со попатни паузи за одмор и гранични формалности.

06 ден 06.05.2024 СКОПЈЕ:
Очекувано пристигнување во Скопје во вечерните часови

 

Промо цена 259 €

Редовна цена на аранжманот 299 €

 

За еднокреветна соба се доплаќа дополнителни 70% од аранжманот
Дете до 11,99 со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот
Во случај на еден возрасен и едно дете до 11,99г детето плаќа 100%

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
3 ноќевања со појадок во 3* во Ница или околина
Автобуски превоз на наведаната релација
Разглед на Ница
Бесплатен трансфер од: Битола, Прилеп, Црна Река (Сирково), Велес
Организација на аранжманот и туристички придружник во текот на патувањето

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
Патничко осигурување
Посета на Сен Тропе, Монако и Монте Карло 80€
Посета на Кан и Антиб 50€
Задолжителна посета на Грас последниот ден  20€
Туристичка такса во Кан 3€ по лице на ден
Влезници за културно историски споменици, музеи
Индивидуални трошоци

Пакет на факултативи 140 € (се плаќаат во автобус)

 

 

НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во спротивно организаторот може да ја откаже турата до 5 (пет) дена пред тргнувањето

За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин. месеци од денот на патувањето

Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10€ по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)

Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

Во случај на недоволен број на патници/промена на работни саати на локалот којшто е предвиден да се посетува организаторот смее да направи промена или отказ на факултативите на лице место.

Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се да ги приложат во агенцијата за проверка, патната исправа треба да е валидна минимум 6 месеци по завршувањето на аранжманот

За овој аранжман важат Oпштите услови на патување на СКТМ и Турист