TA Turist BitolaTA Turist Bitola
Заборавена лозинка?

Римини

 

1 ден – СКОПЈЕ 02.05.2024 – четврток
Состанок на патници во 11:30 часот на Дрводекор. Поаѓање во 12.00 часот. Ноќно возење низ Србија, преку Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и гранични формалности.

2 ден – ФЕРАРА – РИМИНИ 03.05.2024 – петок
Пристигнување во претпладневните часови во Ферара, која во 16 век била еден од најголемите уметнички центри во Италија, познат по сликарството и музиката. Разглед на центарот на градот заштитен од УНЕСКО. Во градот доминираат ренесансните градби, меѓу кои се издвојува дворецот на семејство d’Este. По разгледот, слободно време за индивидуални активности. Патувањето го продолжуваме до Римини. Сместување во хотел. Ноќевање.

3 ден – РИМИНИ – БОЛОЊА – РАВЕНА – РИМИНИ – 04.05.2024 – сабота
Појадок. По појадокот, можност за организирање целодневна факултативна екскурзија до Болоња и Равена. Болоња е прекрасен средновековен град со ренесансни палати. Центарот на градот се состои од два идентични плоштади, Маџоре и Нетуно. Тоа е елегантен јавен простор опкружен од сите страни со средновековни палати. Црвеникаво-кафеавата структура и левичарската репутација и го дадоа на Болоња прекарот „La Rossa” (Црвена), додека поради нејзината наклонетост кон културната и образовната сфера, беше наречена „La Dotta“ (Изучувач). По пристигнувањето разглед на градот: споменикот на Нептун, базиликата Сан Петронио, Универзитетот Due Torri, Палатата Banki, Piazza Maggiore… Слободно време. Патувањето продолжува за Равена. Во рамките на своите антички ѕидини, Равена го зачувува најбогатото наследство на мозаици, од кои повеќето датираат од 5 и 6 век. Поради оваа причина, ранохристијанските и византиските цркви и крстилници се признати како дел од Светското наследство на УНЕСКО. По пристигнувањето, разглед на градот: Народниот плоштад, споменикот на Гарибалди, капелата каде што се наоѓа гробот на познатиот поет Данте Алегиери, прошетка до црквата Сан Витале, мавзолејот на Гала Пласидија… Слободно време. Враќање во Римини. Слободно време. Ноќевање.

4 ден – РИМИНИ – САН МАРИНО 05.05.2024 – недела
Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно време или факултативно поаѓање до САН МАРИНО. По пристигнувањето во Сан Марино разгледување: Базиликата Св. Марина која датира од XIX век и ги чува моштите на заштитникот на градот, Градското собрание, кулите на Сан Марино (Guaita од XI век, Cesta од XIII век и Montale XIV век)… Слободно време за индивидуални активности. Враќање во Римини и продолжување на патувањето кон Македонија.

5 ден – МАКЕДОНИЈА 06.05.2024 – понеделник
Ноќно возење, попатни одмори, царински формалности
Пристигнување во Македонија……

 

Промо цена: 139 €

Редовна цена: 159 €

 

За еднокреветна соба се доплаќа дополнителни 70% од аранжманот
Дете до 11,99 со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот
Во случај на еден возрасен и едно дете до 11,99г детето плаќа 100%

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
2 ноќевања со појадок во Римини или околината, појадок – континентален.
Автобуски превоз на дадената релација
Бесплатен трансфер од: Битола, Прилеп, Црна Река (Сирково), Велес

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:
Факултативни екскурзии:
Задолжителен разглед на Ферара 15 €
Целодневен разглед на Болоња и Равена 35 €
Сан Марино 30 €

СПЕЦИЈАЛНА ЦЕНА ЗА ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ: 75 €
Задолжителна туристичка такса во Римини 2,50 € по лице по ноќевање
Патничко осигурување
Влез во музеи, галерии и сл.
Индивидуални трошоци

 

 

НАПОМЕНИ:
За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во спротивно организаторот може да ја откаже турата до пет дена пред тргнувањето
За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин. месеци од денот на патувањето
Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)
Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.
Во случај на недоволен број на патници/промена на работни саати на локалот којшто е предвиден да се посетува организаторот смее да направи промена или отказ на факултативите на лице место
За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Турист